Download "Utkal Divas" Speech in Odia For School & College Students (PDF)

Download "Utkal Divas, Odisha Day" Speech in Odia For School & College Students (PDF)


Advertisements

Download "Utkal Divas, Odisha Day" Speech in Odia For School & College Students (PDF)
Download "Utkal Divas" Speech in Odia For School & College Students (PDF). The following is sample of the speech. Download the PDF to save this speech to your phone or computer.

“ଉତ୍କଳ ଦିବସ ଭାଷଣ”
ଆଜି ଆମେ ଆମ ବିଦ୍ୟାଳୟ/ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପବିତ୍ର ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛୁ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଁ ଆମ ଜନ୍ମଭୂମିକୁ ନମ୍ର ପ୍ରଣିପାତ ଜଣାଉଛି । ଆଜକୁ “୮୧” ବର୍ଷ ତଳେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦେଶ ହୋଇଥିଲା । ସେଦିନ ଓଡ଼ିଶା ସହିତ ଆଉ । ଗୋଟିଏ ନୂଆ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲା । ତାହା ହେଉଛି ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶ । ଓଡ଼ିଶା ଥିଲା ଭାରତର ଏକାଦଶ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅପ୍ରେଲ ପହିଲାକୁ ଇଂରେଜମାନେ ଅପ୍ରେଲଫୁଲ୍ଲ ଭାବେ ପାଳନ କରନ୍ତି । ସାଙ୍ଗସାଥିମାନଙ୍କୁ ମିଛ କହି ଠକି ଦେଇ ସେମାନେ ବେଶ୍ ମଜା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ଅପ୍ରେଲ ପହିଲା ତାରିଖରେ ଇଂରେଜମାନଙ୍କୁ ଠକି ଦେଇ ଓଡ଼ିଆମାନେ ଏଭଳି ଭାବରେ ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳନ କଲେ ସେଦିନ ଇଂରେଜ ସାହେବମାନେ ମଧ୍ୟ ଠକି ଗଲେ । ସାରା ଭାରତରେ ଓଡ଼ିଶା ସର୍ବପ୍ରଥମ ଭାଷା ଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ହେଲା ।

୧୫୫୮ ମସିହାର କଥା ଓଡ଼ିଶାର ଶେଷ ସ୍ଵାଧିନ ରାଜ୍ୟ ତେଲେଙ୍ଗା ମୁକୁନ୍ଦଦେବ ଗୋହିରାଟିକିରି ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାସ୍ତ ହେଲେ । ସେହିଦିନ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଵାଧୀନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତମିତ ହୋଇଗଲା । ଓଡ଼ିଆମାନେ ସୁଦୀର୍ଘ ୨୯୦ ବର୍ଷ ପରାଧିନ ବେଢ଼ିରେ ଆବଦ୍ଧ ହେଲେ । ଆଫଗାନ, ମୋଗଲ, ମରହଟ୍ଟା ଓ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କଦ୍ଵାରା ଓଡ଼ିଶା ଶାସିତ ହେଲା । ୧୮୦୩ ମସିହାରେ ଇଂରେଜ ଓଡ଼ିଶା ଦଖଲ କଲେ । ସେଦିନ, କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ ଗୋଟାଏ ବିଦେଶୀ ବଣିକ ଜାତି ସାରା ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରି ମହାଭାରତୀୟ ଜାତିକୁ ଖିନଭିନ୍ କରିପକାଇବ । ଓଡ଼ିଶାର ପତଳା ଲୁଗା ଦେଖି ସେଦିନ ଇଂରେଜ ରାଜା ଚାର୍ଲସ୍ ଙ୍କ ଆଖି ତାଳୁ ଉପରକୁ ଉଠିଯାଇଥିଲା...  


Labels:
Reactions:

Advertisements

Post a Comment


Advertisements

MKRdezign

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget